Jak się przygotować na wycieczkę rowerową.

Jaki rower i jak go przygotować?
Na nasze wyprawy polecamy
rower górski lub trekkingowy. Trasa poprowadzona jest po asfalcie i nawierzchni utwardzanej.
Masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY. Dlatego przed każdą wyprawą WSKAZANY JEST PRZEGLĄD I SERWIS ROWERU. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Na co zwrócić uwagę oddając rower do serwisu?
Oddając rower do serwisu poproś o sprawdzenie takich elementów jak: łańcuch, kaseta, przednie zębatki, support w korbie, stan hamulców (olej, linki, klocki), stan opon (mogą być sparciałe), koła czy nie są scentrowane, piasta w kołach czy nie ma luzu, układ kierowniczy (ewentualne luzy). Dlaczego sprawny rower jest tak ważny? Czym mniej awarii, tym więcej czasu na trasę, zwiedzanie i odpoczynek. Opiekun pomoże zmienić dętkę, nasmarować łańcuch, podregulować podstawowe elementy, ale już nie scentruje koła, czy nie dokona naprawy roweru. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta w serwisie. A to skutkuje dodatkowymi kosztami.

Ważne jest, żeby rower był dopasowany do Twojej budowy ciała. Zwróć uwagę, czy masz dobrze ustawione siodełko, klamki hamulcowe, kierownicę. W trakcie wyjazdu będziesz odczuwał dyskomfort w wyniku złego ustawienia roweru taki jak ból pleców, barków, nadgarstków czy kolan.

Co ze sobą zabrać?
Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Do roweru: mały plecaczek lub sakwę, zapasowa dętka, oświetlenie do roweru, kask (obowiązkowy), zapięcie do roweru,  jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.

Ubrania rowerowe: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ochraniacze (nie obowiązkowe), wygodne spodenki na rower, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, rękawiczki na rower.

Dokumenty: Wypełniony i podpisany Regulamin wycieczki


Jaką jedziemy nawierzchnią?
Trasa jest w poprowadzona po ścieżkach rowerowych - kostka, asfalt, i w wyjątkowych sytuacjach ścieżkami rowerowymi prowadzących po drogach utwardzonych.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?
Wyprawy rowerowe organizowane podczas obozów są objęte ubezpieczeniem obozowym i szkolnym.

Na wyjazd rowerowy prowadzony w ramach treningu pływackiego można ubezpieczyć się we własnym zakresie.

Bezpieczeństwo na wyjeździe
Każdy jest odpowiedzialny za siebie, OBOWIĄZKOWO PRZESTRZEGAJ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Więcej o bezpieczeństwie na drodze przeczytasz tutaj (link)