Dlaczego moje okularki pływackie parują

ZAPAROWANE OKULARKI PŁYWACKIE = BRAK KOMFORTU PŁYWANIA

Parowanie okularków pływackich to efekt różnicy temperatur wody i naszego ciała. Często akceptujemy taką sytuację, traktując ją jako naturalny efekt zachodzących reakcji. Jest jednak kilka bardzo prostych i bez kosztowych sposobów na komfortowe pływanie bez pary na szkłach okularków lub gogli pływackich.

Okularki ANTI-FOG (nie-parujące)

Okularki Anti-Fog są wyposażone w specjalną powłokę zabezpieczającą przed parowaniem. Niestety z doświadczenia wiemy, że powłoka ta już po kilku użyciach nie spełnia swojej roli.

Niestety zapewnienie właściwej i trwałej ochrony jest po prostu nie możliwe, zwłaszcza w przypadku najmłodszych użytkowników. Nieparująca powłoka ściera w tym przypadku zazwyczaj już po pierwszym użyciu okularków.

Bez względu czy kupimy bardzo drogie - firmowe okularki czy najtańsze w basenowym automacie np. za 15zł, to w pewnym momencie każde z nich zaczną parować. Poniżej przedstawimy kilka sposobów na przeciwdziałanie i pływanie w komfortowych i w pełni przeźroczystych okularkach.  • Ślina - mało estetyczna metoda - jednak biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenie pływackie - metoda najlepsza i bez kosztowa. Jest jednak kilka ważnych warunków, które należy spełnić aby okularki nie parowały podczas całego treningu lub zajęć na basenie. Okularki przed poślinieniem muszą być absolutnie suche. Jeżeli są suche należy je obficie poślinić w wewnętrznych ściankach okularków, następnie należy wypłukać wodą z basenu i jak najszybciej założyć. Taki zabieg gwarantuje nie parowanie do pierwszego zdjęcia okularków. Od tej pory nie będą parować - ale należy mieć je założone do końca zajęć - treningu. Dlatego bardzo ważne jest ich dopasowanie przed wejściem na basen lub pod prysznic. Każde ich zdjęcie z oczu spowoduje dostanie się powietrza i zaparowanie. W takiej sytuacji pozostaje już tylko płukanie okularków co kilka długości basenu. Naszym zdaniem jest to najlepsza metoda - ale wymaga zachowania w/w zasad.
  • Stosowanie domowego detergentu - w naszej ocenie drugi w kolejności najlepszy sposób na nie parujące okularki. W tym przypadku zamiast śliny można użyć delikatnego płynu do naczyń, mydła w płynie lub żelu pod prysznic. 
  • Chusteczki przeciw parowaniu, które nasączone są substancją Anti-Fog. Dostępne w każdym sklepie pływackim. Chusteczkami przecieramy szkiełka wewnątrz okularków, nie dotykając ich palcami.
  • Płyn Anti-Fog. Podobnie jak chusteczki płyn dostępny jest w każdym sklepie pływackim lub automacie ze sprzętem pływackim na basenach. Płynem polewamy - spryskujemy wewnętrzne szkiełka okularków, nie dotykając ich palcami.
UWAGA:
Wszystkie wymienione sposoby są jednorazowe i po każdym zdjęciu okularków w czasie pływania, niestety należy spodziewać się zaparowanych szkieł.
Dlatego tak ważne jest nie zdejmowanie okularków podczas zajęć - treningów.